Blog – Aktualności z Gryzie Drewno

Blog – Aktualności z Gryzie Drewno
Impregnacja drewna przed owadami

Impregnacja drewna przed owadami

Aktualności
Impregnacja drewna przed owadami
4 (80%) 1 głos[y]

Impregnacja drewna za pomocą żelu z permetryną

Drewno to jeden z najważniejszych materiałów używanych do budowy domów. Ma ono jednak kilka wad, a jedną z nich jest fakt, że w drewnie może żerować wiele gatunków owadów. Owady te mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia drewnianych budowli w których żerują. Co zrobić jeśli w budynku w którym mieszkamy lub mamy pod swoja pieczą pojawią się owady? Metod, które można zastosować w takiej sytuacji jest wiele. Jedną z nich jest zaimpregnowanie drewna. Impregnacja to nasycanie materiałów w tym drewna różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu wzmocnienie impregnowanego materiału i zabezpieczenie go przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych takich jak owady, wilgoć, pleśnie i ogień. Środki, które używane są podczas impregnacji nazywamy impregnatami. Technologie używane w impregnacji drewna cały czas się rozwijają. Jedną z najnowszych i najbardziej zaawansowanych spośród używanych w impregnacji drewna technologii jest impregnacja drewna za pomocą żeli zawierających permetrynę.

Czytaj dalej „Impregnacja drewna przed owadami”

Kołatek Domowy – Zwalczanie (Anobium punctatum)

Kołatek Domowy – Zwalczanie (Anobium punctatum)

Aktualności, Drewnojady
Kołatek Domowy – Zwalczanie (Anobium punctatum)
4.7 (93.33%) 3 głos[y]

Kołatek domowy to jeden z owadów, który upodobał sobie drewno podobnie jak spuszczel domowy czy kornik drukarz. Występuje w wielu regionach naszej kuli ziemskiej takich jak Europa, Australia, Afryka południowa, Ameryka Północna, Nowa Zelandia. Jak owad drewna jest jednym z groźniejszych gatunków insektów drewna.

Kołatek domowy – Chrząszcz i Larwa

Chrząszcz tego owada żyje średnio około miesiąca i w tym czasie kopuluje. Samice składają około od 30 do 60 jaj, a same larwy wylęgają się po okresie od 15 do 22 dni od złożenia jaj. Po wylęgnięciu jaj larwa kołatka drąży chodniki o szerokości  1/3 mm, które robią się większe w czasie rozwoju larw. Chodniki w których żerują larwy kołatka wypełnione są mączką drzewną oraz kałem. Na koniec larwa w chodnikach pozostawia wąską ściankę, którą następnie przegryza chrząszcz. Mniej więcej w okresie od marca do kwietnia larwy dokonują przepoczwarzenia. Aby ten proces mógł przebiec poprawnie potrzebna jest temperatura od 20 do 23 stopni Celsjusza. Larwa Kołatka Domowego potrafi żerować w drewnie do 9 lat, lecz przeważnie jest do okres od 1 do 3 lat. Czytaj dalej „Kołatek Domowy – Zwalczanie (Anobium punctatum)”

Veloxy – Beztlenowe zwalczanie szkodników

Veloxy – Beztlenowe zwalczanie szkodników

Metody walki
Veloxy – Beztlenowe zwalczanie szkodników
5 (100%) 4 głos[y]

Zwalczanie szkodników za pomocą VELOXY

System Veloxy to innowacyjna metoda zwalczania szkodników drewna, bez użycia toksycznych gazów. Metoda ta szczególnie sprawdza się przy dezynsekcji oraz dezynfekcji dóbr kulturowych, ponieważ zapewnia im bezpieczeństwo oraz nienaruszony stan. Dzięki temu iż w tym procesie nie stosuje się gazów takich jak fosforowodór nie ma obawy że zniszczy on miedziane, srebrzane lub złote elementy, które podczas fumigacji wchodzą w reakcję z gazem. Czytaj dalej „Veloxy – Beztlenowe zwalczanie szkodników”

Iniekcja Ciśnieniowa jako metoda zwalczania szkodników

Iniekcja Ciśnieniowa jako metoda zwalczania szkodników

Metody walki
Iniekcja Ciśnieniowa jako metoda zwalczania szkodników
5 (100%) 3 głos[y]

Iniekcja Ciśnieniowa – Technologia

Iniekcja ciśnieniowa w walce ze szkodnikami drewna jest jedną ze skuteczniejszych metod. Jako działanie z zakresu Dezynsekcji pozwala ona zwalczyć szkodniki drewna, grzyby oraz zaimpregnować drewno od środka. Dzięki wykorzystaniu tej metody mamy pewność że problem ten nie wróci w przyszłości oraz iż szkodniki zostaną zwalczone tak jak należy.

Iniekcja – Co to jest? Iniekcja Budynku

Metodę tę stosuje się przeważnie podczas gdy z budynku nie ma możliwości wysiedlenia mieszkańców a obiekt musi być w ciągłej użyteczności. Do wykonania samego zabiegu wymagana jest pompa iniekcyjna, której zadaniem jest wtłoczenie preparatów do rozplanowanych wcześniej nawiertów o stałej średnicy. Dzięki wtłoczeniu do drewna odpowiednich preparatów szkodniki zostają z niego zwalczone przy czym drewno jest zabezpieczone przed ponownym wtargnięciem szkodników drewna.

Czytaj dalej „Iniekcja Ciśnieniowa jako metoda zwalczania szkodników”

Kornik Drukarz – Zwalczanie i Biologia

Kornik Drukarz – Zwalczanie i Biologia

Drewnojady
Kornik Drukarz – Zwalczanie i Biologia
5 (100%) 3 głos[y]

Kornik drukarz – szkodnik drzewa

Kornik Drukarz (Ips typographus) jest szkodnikiem o długości ciała sięgającej do około 5 mm. Przeważnie spotykany w drzewie iglastym, w którym się rozmnaża i które niszczy. Jest to typowy szkodnik wtórny, który raczej nie atakuje zdrowych drzew a takie w których były już inne drewnojady.

Jak wygląda kornik drukarz – biologia

Chrząszcze tego owada posiadając lśniącą ciemnobrązową barwę ciała, które jest pokryte owłosieniem. Na tyle swojego grzbietu posiada cztery kolce a w całokształcie budowy jest walcowaty. Jest to szkodnik, który posiada wielką głowę oraz trzy pary nóg. Sama głowa szkodnika to 1/3 części całego ciała.  Jaja typowe jak dla większości szkodników tego typu, białe, lekko błyszczące i z kształtu owalne.

Czytaj dalej „Kornik Drukarz – Zwalczanie i Biologia”

Drwalnik Paskowany – biologia i zwalczanie

Drwalnik Paskowany – biologia i zwalczanie

Drewnojady
Drwalnik Paskowany – biologia i zwalczanie
5 (100%) 3 głos[y]

Drwalnik paskowany (Trypodendron lineatum)

Drwalnik Paskowany to jeden ze szkodników który żeruje w drzewie drzew iglastych. Upodobał sobie takie gatunki jak świerk i sosna lecz czasem też występuje w modrzewiach i innych drzewach iglastych. Tego typu owada przeważanie można spotkać w drzewach w których rozwija się grzybnia grzyba abrozyjnego (Monilia candida).

Drwalnik Paskowany – Biologia

Larwa Drwalnika jest łukowato zgięta i sięga wielkością 4 mm. Jest ona koloru białego, lecz głowę ma jasno-brunatną. Sam chrząszcz szkodnika jest z wyglądu walcowaty oraz ma dwubarwne przedplecze, płowoczarne, płoworunatne lub brązowo czarne. Różnica między samcem a samicą jest dosyć widoczna. Samiec posiada prostokątne przedplecze a samica bardziej owalne, natomiast czoło u samca jest wklęsłe a u samicy wypukłe.

Czytaj dalej „Drwalnik Paskowany – biologia i zwalczanie”

Spuszczel pospolity – Popularny szkodnik drzewa

Spuszczel pospolity – Popularny szkodnik drzewa

Drewnojady
Spuszczel pospolity – Popularny szkodnik drzewa
5 (100%) 3 głos[y]

Spuszczel Pospolity (Hylotrupes Bajulus) jest to chrząszcz pochodzący z rodziny kózkowatych. Jego naturalnym środowiskiem występowania strefa umiarkowana półkuli północnej. Aktualnie także można go spotkać w Australii, Nowej Zelandii i niektóre części Ameryki południowej, ponieważ został tam przetransportowany z drewnem.

Zagrożenia tworzone przez Spuszczela

Szkodnik ten upodobał sobie drzewa gatunków sosen, jodeł, świerków a także modrzewi. Częstymi atakami spuszczela pospolitego padają drzewa martwe oraz suche. W Europie stanowi bardzo duże zagrożenie, ponieważ często atakuje drewno konstrukcyjne oraz budowle z drzewa. Atakuje on takie części drewniane jak dachy, ogrodzenia, mosty, meble z drewna oraz sklejki co stanowi dość duże problemy. Spuszczel pospolity potrafi zniszczy drzewo domów, budynków, obiektów zmuszając właściciela nawet do wymiany wszystkich części drewnianych obiektu.

Czytaj dalej „Spuszczel pospolity – Popularny szkodnik drzewa”

Fumigacja w walce ze szkodnikami

Fumigacja w walce ze szkodnikami

Metody walki
Fumigacja w walce ze szkodnikami
5 (100%) 3 głos[y]

Fumigacja czyli gazowanie insektów drewna.

Najbardziej popularną metodą w zwalczaniu szkodników drewna jest fumigacja, czyli gazowanie obiektów przy użyciu odpowiednich chemikaliów  najczęściej w postaci gazu, mniej w postaci pary lub dymu. Odpowiednie środki chemiczne używane w procesie gazowania fachowo nazywają się fumigantami. Proces ten jest jednym ze skuteczniejszych oraz naturalnych, co oznacza że nie wyrządza żadnych szkód odkażanemu materiałowi. Niestety wykorzystywane gazy w tym zabiegu są trujące dla człowieka dlatego podczas tego procesu występuje konieczność wyprowadzenia się na kilka dni.

Czytaj dalej „Fumigacja w walce ze szkodnikami”