Drwalnik paskowany (Trypodendron lineatum)

Drwalnik Paskowany to jeden ze szkodników żerujących w drzewach iglastych. Upodobał sobie takie gatunki takie jak świerk i sosna lecz czasem występuje też w modrzewiach i innych drzewach iglastych. Tego typu owada przeważanie można spotkać w drzewach w których rozwija się grzybnia grzyba abrozyjnego (Monilia candida).

Drwalnik Paskowany – Biologia

Larwa Drwalnika jest łukowato zgięta i osiąga 4mm długości. Jest ona biała z wyjątkiem jasnobrunatnej głowy. Sam chrząszcz szkodnika jest z wyglądu walcowaty oraz ma dwubarwne przedplecze, płowoczarne, płoworunatne lub brązowo czarne. Różnice pomiędzy samcem a samicą są dosyć wyraźne. Samiec posiada prostokątne przedplecze a samica bardziej owalne, natomiast czoło u samca jest wklęsłe a u samicy wypukłe.

Rójka Szkodnika

Przeważnie odbywa się od połowy marca do maja lub nawet czerwca. Jest to zależne od warunków atmosferycznych.

 

Występowanie Drwalnika Paskowanego

Jego zasięg występowania jest dosyć szeroki ponieważ można go spotkać nie tylko w Europie ale także na Wyspach Kanaryjskich, na Wyspach Zielonego Przylądka i większości regionów krainy Palearktycznej, a nawet w Ameryce Północnej.

drwalnik-paskowany-zwalczanie

Znaczenie Drwalnika paskowanego

Drwalnik jako szkodnik może występować nie tylko w korze drzew, ale także w okorowanym drewnie i na składnicach. Owad ten powoduje spadek jakości drewna poprzez tworzenie sinizny na nim.

 

Drwalnik Paskowany – Zwalczanie

Na tego typu szkodnika, jak i na większość z rodziny kornikowatych istnieje kilka metod zwalczania fizycznych jak i chemicznych. Aktualnie stosowanym i najbardziej popularnym jest fumigacja, czyli gazowanie obiektu odpowiednimi preparatami (fumigantami). Istnieją także alternatywne metody takie jak użycie mikrofal lub iniekcja ciśnieniowa.

Czym są mikrofale ? – Czytaj Artykuł

Stukacz Świerkowiec – Biologia