Drwalnik Paskowany – biologia i zwalczanie
4.8 (95%) 8 głos[y]

Drwalnik paskowany (Trypodendron lineatum)

Drwalnik Paskowany to jeden ze szkodników który żeruje w drzewie drzew iglastych. Upodobał sobie takie gatunki jak świerk i sosna lecz czasem też występuje w modrzewiach i innych drzewach iglastych. Tego typu owada przeważanie można spotkać w drzewach w których rozwija się grzybnia grzyba abrozyjnego (Monilia candida).

Drwalnik Paskowany – Biologia

Larwa Drwalnika jest łukowato zgięta i sięga wielkością 4 mm. Jest ona koloru białego, lecz głowę ma jasno-brunatną. Sam chrząszcz szkodnika jest z wyglądu walcowaty oraz ma dwubarwne przedplecze, płowoczarne, płoworunatne lub brązowo czarne. Różnica między samcem a samicą jest dosyć widoczna. Samiec posiada prostokątne przedplecze a samica bardziej owalne, natomiast czoło u samca jest wklęsłe a u samicy wypukłe.

Rójka Szkodnika

Przeważnie odbywa się od połowy marca do maja lub nawet czerwca. Jest to zależne od warunków atmosferycznych.

Drwalnik paskowany – żerowisko

Owad ten atakuje przeważnie drzewa iglaste takie jak sosny i świerki a czasami nawet modrzewie i inne drzewa iglaste. Za pokarm służy im przeważnie grzybnia występująca w drewnie, a w szczególności grzybnia abrozyjnego grzyba (Monilia Candida).

Występowanie Drwalnika Paskowanego

Jego zasięg występowania jest dosyć szeroki ponieważ można go spotkać nie tylko w Europie ale także na Wyspach Kanaryjskich, na Wyspach Zielonego Przylądka i większości regionów krainy Palearktycznej oraz nawet w Ameryce Północnej.

drwalnik-paskowany-zwalczanie

Znaczenie Drwalnika paskowanego

Drwalnik jako szkodnik może występować nie tylko w korze drzew, ale także w okorowanym drewnie i na składnicach. Owad ten powoduje spadek jakości drewna poprzez tworzenie sinizny na nim.

 

Drwalnik Paskowany – Zwalczanie

Na tego typu szkodnika, jak i na większość z rodziny kornikowatych istnieje kilka metod zwalczania fizycznych jak i chemicznych. Aktualnie stosowanym i najbardziej popularnym jest fumigacja, czyli gazowanie obiektu odpowiednimi preparatami (fumigantami). Istnieją także alternatywne metody takie jak użycie mikrofal lub iniekcja ciśnieniowa.

Czym są mikrofale ? – Czytaj Artykuł

Stukacz Świerkowiec – Biologia