Kołatek Domowy – Zwalczanie (Anobium punctatum)
4.9 (97.78%) 9 głos[y]

Kołatek domowy to jeden z owadów, który upodobał sobie drewno podobnie jak spuszczel domowy czy kornik drukarz. Występuje w wielu regionach naszej kuli ziemskiej takich jak Europa, Australia, Afryka południowa, Ameryka Północna, Nowa Zelandia. Jak owad drewna jest jednym z groźniejszych gatunków insektów drewna.

Kołatek domowy – Chrząszcz i Larwa

Chrząszcz tego owada żyje średnio około miesiąca i w tym czasie kopuluje. Samice składają około od 30 do 60 jaj, a same larwy wylęgają się po okresie od 15 do 22 dni od złożenia jaj. Po wylęgnięciu jaj larwa kołatka drąży chodniki o szerokości  1/3 mm, które robią się większe w czasie rozwoju larw. Chodniki w których żerują larwy kołatka wypełnione są mączką drzewną oraz kałem. Na koniec larwa w chodnikach pozostawia wąską ściankę, którą następnie przegryza chrząszcz. Mniej więcej w okresie od marca do kwietnia larwy dokonują przepoczwarzenia. Aby ten proces mógł przebiec poprawnie potrzebna jest temperatura od 20 do 23 stopni Celsjusza. Larwa Kołatka Domowego potrafi żerować w drewnie do 9 lat, lecz przeważnie jest do okres od 1 do 3 lat.

kolatek domowy kołatek

Kołatek Domowy – Żerowanie i zniszczenia

Kołatek domowy jak owad żerujący w drewnie upodobał sobie martwe drewno drzew liściastych oraz iglastych. Najczęściej atakuje elementy drewniane z sosny, dębu, jesionu, świerku, jodły, brzozy czy też buka. Kołatek domowy jest owadem występującym masowo, przeważnie w elementach konstrukcyjnych przykrytych takie jak dachy czy belki w domach. Kołatek domowy jest wrażliwy na temperatury ujemne, a już przy -16 stopniach Celsjusza ginie.

Kołatek domowy – odgłos kołatania

Nazwa kołatka wzięła się od dźwięku który wydają gdy żerują w twardym drewnie. Wyraźnie słychać głośnie i mocne uderzenia w elementach drewna przypominające odgłos kołatania. Nie należy lekceważyć tego szkodnika drewna, ponieważ potrafi on być gorszy od spuszczela pospolitego, ponieważ potrafi on rozwijać się w bardzo starym drzewie.

Kołatek domowy – jak się pozbyć?

Problem z kołatkiem domowy najlepiej zlecić profesjonalnej firmie zajmujące się tego typu zadaniami i znająca się na fachu zwalczania szkodników drewna, ponieważ przypadek kołatka domowego jest ciężki do zwalczenia.

Corneco – Zwalczanie Kołatka Domowego