Spuszczel Pospolity (Hylotrupes Bajulus) to chrząszcz pochodzący z rodziny kózkowatych. Jego naturalnym środowiskiem występowania jest strefa klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Aktualnie można go spotkać także w Australii, Nowej Zelandii i niektórych częściach Ameryki Południowej, gdzie został przetransportowany razem z drewnem.

Zagrożenia ze strony Spuszczela pospolitego

Szkodnik ten upodobał sobie drzewa sosen, jodeł, świerków a także modrzewi. Atakami spuszczela pospolitego często padają drzewa martwe oraz suche. W Europie stanowi on bardzo duże zagrożenie, ponieważ atakuje drewno konstrukcyjne oraz budowle wykonane z drewna. Atakuje on elementy drewniane takie jak dachy, ogrodzenia, mosty, meble z drewna oraz sklejki. Spuszczel pospolity niszczy drewno z którego zbudowane są domy i inne budynki zmuszając właścicieli do kosztownych napraw.

Rozmnażanie i rozwój Spuszczela Pospolitego

Rójka spuszczela pospolitego przypada od połowy czerwca do połowy sierpnia. Chrząszcze spuszczela roją się najintensywniej kiedy temperatura sięgnie 30°C, zazwyczaj w godzinach między 11, a 16. Sam proces kopulacji trwa od 2 nawet do 6 minut a czynność ta jest przez chrząszcze powtarzana kilkukrotnie. Samica spuszczela po kopulacji zaczyna składać jaja w szparach położonych w miejscach, w których drewno jest najbardziej nasłonecznione. Zazwyczaj jest to około 200 jaj.

Szkody wyrządzane przez szkodnika

Larwy tuż po wylęgnięciu zaczynają pustoszyć drewno drążąc w nim chodniki o średnicy wynoszącej 1 milimetr. Długość rozwóju larw szkodnika jest w dużym stopniu uzależniona od temperatury, wilgotności powietrza i wartości odżywczych drewna. Rozwój szkodnika jakim jest spuszczel pospolity na etapie larwalnym może trać od 2 do nawet kilku lat w zależności od warunków w jakich żyją. Standardowy okres rozwoju larwy wynosi od 3 do 6 lat, a sam okres przepoczwarzania to około od jednego do trzech tygodni.  Dojrzałe larwy spuszczela mogą drążyć chodniki o szerokości nawet do 6 mm, pozostawiając po sobie mączkę drzewną i kał.

spuszczel-pospolity-hylotrupes-bajulus
Dlaczego Spuszczel jest groźny

Spuszczel Pospolity to jeden z groźniejszych szkodników drzewa ponieważ sieje on duże spustoszenie w drewnie konstrukcyjnym. Jest to szkodnik, który zamieszkuje swoje siedlisko przez wiele lat lub nawet pokoleń prowadząc do całkowitego zniszczenia drewna.

Zwalczanie szkodnika i zabezpieczenie drewna – jak pozbyć się spuszczela

Bardzo ważnym elementem w walce ze spuszczelem jest odpowiednie dobranie drewna na konstrukcje budynku lub innego obiektu oraz zaimpregnowanie go z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Należy także pamiętać aby nie stosować wcześniej używanego drewna do budowy nowych obiektów bez wcześniejszej dezynsekcji oraz zabezpieczenia go przed szkodnikami. Gdy dojdzie do takiej sytuacji jak zainfekowanie drewna przez spuszczela należy niezwłocznie skontaktować się z profesjonalną firmą zwalczającą szkodniki drewna.