Spuszczel pospolity – Popularny szkodnik drzewa
4.9 (97.5%) 8 głos[y]

Spuszczel Pospolity (Hylotrupes Bajulus) jest to chrząszcz pochodzący z rodziny kózkowatych. Jego naturalnym środowiskiem występowania strefa umiarkowana półkuli północnej. Aktualnie także można go spotkać w Australii, Nowej Zelandii i niektóre części Ameryki południowej, ponieważ został tam przetransportowany z drewnem.

Zagrożenia tworzone przez Spuszczela

Szkodnik ten upodobał sobie drzewa gatunków sosen, jodeł, świerków a także modrzewi. Częstymi atakami spuszczela pospolitego padają drzewa martwe oraz suche. W Europie stanowi bardzo duże zagrożenie, ponieważ często atakuje drewno konstrukcyjne oraz budowle z drzewa. Atakuje on takie części drewniane jak dachy, ogrodzenia, mosty, meble z drewna oraz sklejki co stanowi dość duże problemy. Spuszczel pospolity potrafi zniszczy drzewo domów, budynków, obiektów zmuszając właściciela nawet do wymiany wszystkich części drewnianych obiektu.

Rozmnażanie i rozwój Spuszczela Pospolitego

Rójka tego szkodnika przypada od mniej więcej w okresie od połowy czerwca do połowy sierpnia. Chrząszcze spuszczel roją się najczęściej gdy temperatura sięgnie 30°C, przeważnie w najcieplejszej porze dnia między 11 a 16. Sam proces kopulacji trwa średnio od 2 nawet do 6 minut a czynność ta jest przez chrząszcze powtarzana kilkukrotnie. Samica spuszczela po kopulacji zaczyna składać jaj w szpary w drewnie w miejscach, w których drewno jest najbardziej nasłonecznione. Zazwyczaj jest to około 200 jaj.

Szkody wyrządzane przez szkodnika

Larwy tuż po wylęgnięciu zaczynają spustoszyć drzewo drążąc w nim około milimetrowe chodniki. Rozwój larwy szkodnika jest znacznie uzależniony od kilku czynników takich jak temperatura, wilgotność powietrza a nawet wartości odżywczych drzewa. Po wyrośnięciu larwy spuszczela mogą drążyć chodniki nawet o szerokości do 6 mm, pozostawiając po sobie mączkę drzewną i kał. Rozwój szkodnika jakim jest spuszczel pospolity na etapie larwalnym może trać od 2 dno nawet kilku lat w zależności od warunków w jakich żyją. Standardowy okres rozwoju larwy wynosi od 3 do 6 lat, a sam okres przepoczwarzania to około od jednego do trzech tygodni.

spuszczel-pospolity-hylotrupes-bajulus
Dlaczego Spuszczel jest tak groźny

Spuszczel Pospolity to jeden z groźniejszych szkodników drzewa ponieważ sieje on duże spustoszenie w drewnie konstrukcyjnym. Jest to szkodnik, który zamieszkuje swoje siedlisko przez wiele lat lub nawet pokoleń prowadząc do całkowitego wyniszczenia drzewa i co z tym się wiąże zawalenia konstrukcji drewnianej.

Zwalczanie szkodnika i zabezpieczenie drewna

Bardzo ważnym elementem w walce ze spuszczelem jest odpowiednie dobranie drewna na konstrukcje budynku lub innego obiektu oraz impregnacja z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Należy także pamiętać aby nie stosować wcześniej używanego drewna do budowy nowych obiektów bez wcześniejszej dezynfekcji i zabezpieczenia tego drewna. Gdy dojdzie do takiej sytuacji jak zainfekowanie drewna przez spuszczela należy niezwłocznie skontaktować się z profesjonalną firmą zwalczającą szkodniki drewna.