Gryzie Drewno

Blog na temat popularnych szkodników drewna

Blog – Aktualności z Gryzie Drewno

Paśnik Pałączasty- wygląd występowanie odmiana

Paśnik Pałączasty- wygląd występowanie odmiana

Drewnojady
Paśnik pałączasty - co to jest? Paśnik pałączasty (Plagionotus arcuatus) znany również jako biegowiec łucznik jest gatunkiem owada zaliczanym do rodziny kózkowatych potocznie określanej jako kózki, podrodziny kózkowych (Cerambycinae) i rodzaju paśnik (Plagionotus). Paśnik pałączasty został opisany dość wcześnie bo już w 1758 roku. Jego opisu dokonał jeden z najbardziej znanych przyrodników w historii Karol Linneusz. Wyróżniamy 5 podgatunków paśnika pałączastego. Podgatunki te to opisany przez Linneusza Plagionotus arcuatus arcuatus, a poza nim według kolejności opisywania podgatunki takie jak Plagionotus arcuatus lugubris, Plagionotus arcuatus multiinterruptus, Plagionotus arcuatus kirgizicus i Plagionotus arcuatus ghidottii. Z naszego artykułu dowiecie się jak wygląda paśnik pałączasty, co je paśnik pałączasty, jak wygląda rozwój paśnika pałączastego, jakie straty powoduje paśnik pałączasty i jak zwalczać paśnika pałączastego opiszemy też inne gatunki paśników występujące w Polsce a mianowicie…
Read More
Korniki w domu? Czy stanowią zagrożenie?

Korniki w domu? Czy stanowią zagrożenie?

Drewnojady
Korniki - czym są ? Istnieje wiele gatunków szkodników drewna. Kiedy jednak przeciętna osoba myśli o szkodnikach drewna zwykle ma na myśli korniki. Korniki, a właściwie kornikowate są podrodziną chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych. W przeszłości korniki klasyfikowane były jako odrębna rodzina więc nie zdziwmy się, jeśli taką właśnie klasyfikacje tej grupy znajdziemy w starszych publikacjach. Korniki są grupą bardzo szeroko rozpowszechnioną. Pojawiają się niemal wszędzie tam, gdzie występują drzewa w których żerują ich larwy. Często zdarza się, że korniki występują masowo zwłaszcza w miejscach w których rośnie duża ilość drzew zaliczanych do tego samego gatunku. W takich przypadkach korniki potrafią doprowadzić do bardzo poważnych strat. Sytuacje taką nazywamy gradacją. Jak wyglądają korniki ? Korniki są stosunkowo małymi owadami. Najmniejsze z nich mają zaledwie 0,6 milimetra długości, a największe nie więcej…
Read More
Rytel pospolity – występowanie, zwalczanie, żerowisko szkodnika

Rytel pospolity – występowanie, zwalczanie, żerowisko szkodnika

Drewnojady
Czym jest rytel pospolity? Rytel pospolity (Elateroides dermestoides) to drewnożerny owad z rodziny drwionkowatych będący groźnym szkodnikiem technicznym drewna. Drwionkowate Drwionkowate znane również jako drwalnikowate są liczącą około 50 gatunków rodziną chrząszczy zaliczaną do nadrodziny Lymexyleoidea. Mają one wydłużone walcowate ciała i wyłupiaste oczy. Ich nazwa pochodzi od drewna w którym odbywa się ich rozwój. Osiągają one od 7 do 18 milimetrów długości. (więcej…)
Read More
Kołatek martwicowy – występowanie, żerowanie i rozwój owada

Kołatek martwicowy – występowanie, żerowanie i rozwój owada

Drewnojady
Kołatek martwicowy (Anobium nitidum) Gdzie występuje kołatek martwicowy Kołatek martwicowy (Anobium nitidum) występuje powszechnie na terenie środkowej i północnej Europy oraz Kaukazu. Kołatek martwicowy jest pospolity na terenie całej Polski w tym zwłaszcza w północno-wschodniej części naszego kraju, choć występuje on w Polsce rzadziej od blisko spokrewnionego z nim kołatka domowego. (więcej…)
Read More
Czym jest Dezynsekcja? Zwalczanie insektów.

Czym jest Dezynsekcja? Zwalczanie insektów.

Aktualności
Dezynsekcja to inaczej tępienie owadów, które mogą wyrządzać szkody, a także ich jaj i larw. Do jej przeprowadzania używane są przynęty, trutki, proszki, stężone koncentraty, zamgławianie techniką ULV, zadymianie. W ramach działań dezynsekcyjnych przeprowadza się najczęściej opryskiwanie, rzadziej opylanie czy tzw. fumigację (gazowanie) pomieszczeń. (więcej…)
Read More
Czym jest fumigacja szkodników drewna

Czym jest fumigacja szkodników drewna

Aktualności, Metody walki
Fumigacja szkodników drewna Spuszczel pospolity, kołatek domowy, drwalnik paskowany i wiele innych szkodników może zadomowić się w drewnie, stopniowo niszcząc jego strukturę. Dlatego dobrze jest znać skuteczne sposoby zabezpieczenia się przed ich inwazją. Fumigacja, inaczej gazowanie, jest bardzo skuteczną metodą pozbywania się szkodników atakujących drewno czy zboża. Środki używane do gazowania nazywamy fumigantami i mogą być nimi: gaz, dym, para. Najczęstsze zastosowanie ma fosforowodór (PH3). Metoda fumigacji jest bardzo skuteczna, przy czym nie niszczy materiału odkażanego i nie jest szkodliwa dla ludzi. W przypadku fumigacji towarów, po przeprowadzeniu procedury wypala się na nich logo IPPC w postaci kłosa oraz oznaczenie sposobu zabezpieczenia drewna. (więcej…)
Read More
Termity – występowanie, kopce i ciekawostki o termitach

Termity – występowanie, kopce i ciekawostki o termitach

Aktualności, Drewnojady
Czym są termity? - owady społeczne Termity (Isoptera) to rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych. Dosłowne tłumaczenie łacińskiej nazwy termitów oznacza równoskrzydłe owady dorosłe. Termity klasyfikowane są jako odrębna od karaczanów grupa owadów niemniej są z nimi blisko spokrewnione. Termity to wyjątkowo stara grupa zwierząt. Po raz pierwszy pojawiły się w permie lub w karbonie. (więcej…)
Read More
Zmorsznik Czerwony, owad drewna i jak się go pozbyć.

Zmorsznik Czerwony, owad drewna i jak się go pozbyć.

Drewnojady
Czym jest zmorsznik czerwony? Szkodnik drewna Zmorsznik czerwony to owad z rodziny kózkowatych. Kózkowate to roślinożerne owady charakteryzujące się wydłużonym ciałem i długimi czułkami których długość często przekracza długość ciał przedstawicieli tej rodziny. W Polsce występują 194 spośród około 20 000 znanych gatunków kózkowatych. Zmorsznik czerwony zaliczany jest do owadów rozwijających się w drewnie nadpsutym przez grzyby i zawilgoconym. (więcej…)
Read More
Impregnacja drewna przed owadami

Impregnacja drewna przed owadami

Aktualności
Impregnacja drewna za pomocą żelu z permetryną Drewno to jeden z najważniejszych materiałów używanych do budowy domów. Ma ono jednak kilka wad, a jedną z nich jest fakt, że w drewnie może żerować wiele gatunków owadów. Owady te mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia drewnianych budowli w których żerują. Co zrobić jeśli w budynku w którym mieszkamy lub mamy pod swoja pieczą pojawią się owady? Metod, które można zastosować w takiej sytuacji jest wiele. Jedną z nich jest zaimpregnowanie drewna. Impregnacja to nasycanie materiałów w tym drewna różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu wzmocnienie impregnowanego materiału i zabezpieczenie go przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych takich jak owady, wilgoć, pleśnie i ogień. Środki, które używane są podczas impregnacji nazywamy impregnatami. Technologie używane w impregnacji drewna cały czas się…
Read More