Kołatek domowy jest podobnie jak spuszczel pospolity czy kornik drukarz jednym z owadów, które upodobały sobie drewno. Występuje w wielu rejonach naszej kuli ziemskiej takich jak Europa, Australia, Afryka południowa, Ameryka Północna, Nowa Zelandia. Jest jednym z groźniejszych gatunków insektów drewna.

Kołatek domowy – Chrząszcz i Larwa

Chrząszcz tego owada żyje średnio około miesiąca i w tym czasie kopuluje. Samice składają około od 30 do 60 jaj, a same larwy wylęgają się po okresie od 15 do 22 dni od złożenia jaj. Po wylęgnięciu się z jaja larwa kołatka drąży chodniki o szerokości  1/3 mm, które robią się większe w raz z rozwojem larw. Chodniki w których żerują larwy kołatka wypełnione są mączką drzewną oraz kałem. Na koniec larwa w chodnikach pozostawia wąską ściankę, którą następnie przegryza chrząszcz. Mniej więcej w okresie od marca do kwietnia larwy dokonują przepoczwarzenia. Aby ten proces mógł przebiec poprawnie potrzebna jest temperatura od 20 do 23 stopni Celsjusza. Larwa Kołatka Domowego potrafi żerować w drewnie do 9 lat, lecz przeważnie jest do okres od 1 do 3 lat.

kolatek domowy kołatek

Kołatek Domowy – zagrożenia wynikające z żerowania szkodnika

Kołatek domowy jako owad żerujący w drewnie upodobał sobie martwe drewno drzew liściastych oraz iglastych. Najczęściej atakuje elementy wykonane z drewa sosny, dębu, jesionu, świerku, jodły, brzozy czy też buku. Kołatek domowy jest owadem występującym masowo, przeważnie w elementach konstrukcyjnych przykrytych takich jak dachy czy belki w domach. Kołatek domowy jest wrażliwy na ujemne temperatury, a już przy -16 stopniach Celsjusza ginie.

Kołatek domowy – odgłos kołatania w drewnie

Nazwa kołatka wzięła się od dźwięku który wydają larwy podczas żerowania w twardym drewnie. Wyraźnie słychać wtedy głośne i mocne uderzenia w elementach drewna przypominające odgłos kołatania. Nie należy lekceważyć tego szkodnika drewna, ponieważ potrafi on być gorszy od spuszczela pospolitego. Kołatek może rozwijać się w bardzo starym drzewie.

Kołatek domowy, czyli  jak się pozbyć szkodnika – zwalczanie kołatka

Rozwiązanie problemu z kołatkiem domowy najlepiej zlecić profesjonalnej firmie zajmujące się tego typu zadaniami i znającą się na zwalczaniu szkodników drewna, ponieważ zwalczanie kołatka domowego jest niezwykle trudne.

Corneco – Zwalczanie Kołatka Domowego