Kornik Drukarz

Kornik Drukarz (Ips typographus) jest szkodnikiem o długości ciała sięgającej do około 5 mm. Przeważnie spotykany w drzewostanie iglastym, w którym się rozmnaża i który niszczy. Jest typowym szkodnikiem wtórnym, nie atakującym zdrowych drzew, lecz tylko takie w których były już inne drewnojady.

Jak wygląda i jak rozpoznać kornika drukarza ?

Ciało chrząszcza kornika druakrza jest lśniące, ciemnobrązowe i owłosione.  W tylnej części grzbietu posiada cztery kolce, a w całokształcie budowy jest walcowaty. Jest to szkodnik, który posiada wielką głowę, stanowiącą aż 1/3 części jego ciała oraz trzy pary nóg.  Jaja typowe jak dla większości szkodników tego typu, białe, lekko błyszczące i z kształtu owalne.

Larwa kornika drukarza – opis

Larwa tego szkodnika jest barwy białej, lecz posiada żółtobrunatną głowę. Przeważnie mierzy ona od 5 do 7 mm długości. Zaraz po przepoczwarzeniu larwy są koloru mlecznożółtego. Dopiero z czasem nabierają koloru.

Rójka kornika drukarza

Szkodnik ten w zależności od warunków może rozmnażać się od 2 do 5 razy w sezonie. Rójka przeważnie rozpoczyna się w kwietniu lub w maju, a dokładniej wtedy, kiedy zaczyna robić się ciepło na dworze. Długość rójki tych owadów wynosi od 2 do 7 tygodni w zależności od temperatury i  warunków pogodowych takich jak na przykład deszcz. Przygotowaniem komory godowej do kopulacji i rozrodu pod korą drewna zajmuje się samiec, który później zwabia tam od 2 do 3 samic.

Kornik drukarz – jak się pozbyć?

Duży wpływ na liczebność tego szkodnika w drzewie ma obecność grzybów i pasożytów. Larwy tego szkodnika mają wielu naturalnych wrogów takich jak na przykład dzięcioły, które żywią się dwoma stadiami rozwojowymi tego owada, a konkretnie larwą i chrząszczem.

Kornik drukarz – jak zwalczyć drewnojada?

Kornik drukarz bardzo często uważany jest za szkodnika drewna konstrukcyjnego, którym nie jest. Do zwalczania tego rodzju szkodnika stosuje się inne środki, niż w przypadku szkodników drewna konstrukcyjnego.

Kornik drukarz – zdjęcia

kornik-drukarz-fumigacja

 

Kornik drukarz ciekawostki

Jaki gaz stosować do zawalczenia szkodników drewna?