Kornik Drukarz – Zwalczanie i Biologia
4.9 (97.14%) 7 głos[y]

Kornik drukarz – szkodnik drzewa

Kornik Drukarz (Ips typographus) jest szkodnikiem o długości ciała sięgającej do około 5 mm. Przeważnie spotykany w drzewie iglastym, w którym się rozmnaża i które niszczy. Jest to typowy szkodnik wtórny, który raczej nie atakuje zdrowych drzew a takie w których były już inne drewnojady.

Jak wygląda kornik drukarz – biologia

Chrząszcze tego owada posiadając lśniącą ciemnobrązową barwę ciała, które jest pokryte owłosieniem. Na tyle swojego grzbietu posiada cztery kolce a w całokształcie budowy jest walcowaty. Jest to szkodnik, który posiada wielką głowę oraz trzy pary nóg. Sama głowa szkodnika to 1/3 części całego ciała.  Jaja typowe jak dla większości szkodników tego typu, białe, lekko błyszczące i z kształtu owalne.

Larwa kornika drukarza

Sama larwa tego szkodnika jest barwy białej, lecz posiada żółtobrunatną głowę. Przeważnie mierzy od 5 do 7 mm a młode osobniki po przejściu przepoczwarzenia są koloru mlecznożółtego. Dopiero trochę później nabierają koloru.

Rójka kornika

Szkodnik ten w zależności od warunków może rozmnażać się od 2 do 5 razy na sezon. Początek rójki to przeważnie kwiecień lub maj, a dokładniej moment w którym zaczyna robić się ciepło na dworze. Długość rozrodu tych owadów może trwać od 2 do 7 tygodni w zależności od temperatury i innych warunków pogodowych takich jak deszcz. Przygotowaniem komory godowej do kopulacji i rozrodu pod korą drewna zajmuje się samiec, który później zwabia tam 2 lub 3 samice.

Kornik drukarz – zwalczanie naturalne

Duży wpływ na występowanie tego szkodnika w drzewie jest fakt wstępowania grzyba i pasożytów. Jednak larwy tego szkodnika mają wielu naturalnych wrogów takich jak dzięcioły, który żywi się dwiema formami tego owada, larwą oraz chrząszczem.

Kornik drukarz – zwalczanie w domu

Kornik drukarz bardzo często jest brany za szkodnika drewna konstrukcyjnego, którym nie jest, dlatego właśnie zwalcza się go innymi środkami działającymi biobójczo i penetracyjnie. Jedną z metod zwalczania szkodników w drzewie jest fumigacja, czyli gazowanie ich trującymi preparatami.

Kornik drukarz – zdjęcia

kornik-drukarz-fumigacja

 

Kornik drukarz ciekawostki

Jaki gaz stosować do zawalczenia szkodników drewna?