Fumigacja szkodników drewna

Spuszczel pospolity, kołatek domowy, drwalnik paskowany i wiele innych szkodników może zadomowić się w drewnie, stopniowo niszcząc jego strukturę. Dlatego dobrze jest znać skuteczne sposoby zabezpieczenia się przed ich inwazją.

Fumigacja, inaczej gazowanie, jest bardzo skuteczną metodą pozbywania się szkodników atakujących drewno czy zboża. Środki używane do gazowania nazywamy fumigantami i mogą być nimi: gaz, dym, para. Najczęstsze zastosowanie ma fosforowodór (PH3). Metoda fumigacji jest bardzo skuteczna, przy czym nie niszczy materiału odkażanego i nie jest szkodliwa dla ludzi. W przypadku fumigacji towarów, po przeprowadzeniu procedury wypala się na nich logo IPPC w postaci kłosa oraz oznaczenie sposobu zabezpieczenia drewna.

fumigacja szkodników drewna
Drewno zniszczone przez szkodniki drewna – fot. Corneco

Na czym polega procedura fumigacji?

Jest wiele metod gazowania – jedna z najbardziej popularnych polega na tym, że podczas zabiegu obiekt, który ma zostać poddany fumigacji zostaje zamknięty w szczelnym namiocie lub komorze, a następnie pod ciśnieniem jest wtłaczany gaz (lub inny środek). Jeżeli zabiegu potrzebuje cały budynek, wówczas zabezpiecza się go folią. Jakie są zalety tego sposobu? Otóż fumigacja łączy w sobie szybkość i wysoką skuteczność – substancje używane do gazowania są w stanie dotrzeć nawet do niewielkich zakamarków danego przedmiotu/obiektu, dzięki czemu niszczone są wszystkie insekty oraz ich larwy. Ponieważ zastosowane gazy są trujące, na czas procedury budynek muszą opuścić jego mieszkańcy oraz zwierzęta. To, jak długo potrwa fumigacja, zależy m.in. od temperatury i stopnia wilgotności.

Gdzie ma zastosowanie fumigacja?

Gazowanie pozwala na eliminację szkodników drewna, które często atakują meble lub obiekty sakralne, drewniane domy lub elementy palety, skrzynie, klatki, beczki. Możliwa jest także fumigacja ziaren i zbóż, produktów rolno-spożywczych, silosów, naczep samochodowych. Zastosowane gazy są w stanie przeniknąć przez farbę albo lakier pokrywający drewno. Fumigację powinny przeprowadzać tylko wyspecjalizowane w niej ekipy przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dzięki niej drewniane obiekty na dłużej zachowają swoje piękno i trwałość.

 

Masz Problem ze Szkodnikami Drewna? Firma Corneco – Zwalczanie Szkodników Drewna